دوشنبه، 8 مرداد 1397

دکتر فرهاد رهبر عنوان کرد؛ برنامه دانشگاه آزاد اسلامی برای شناخت پژوهش‌های ثروت‌آفرین دانش‌بنیان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت‌آفرین دانش‌بنیان را از استراتژی‌های این دانشگاه دانست.

 به گزارش خبرنگار گروه واحدهای دانشگاه آزاد خبرگزاری آنا از سنندج، فرهاد رهبر صبح امروز در بیست و یکمین شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان در واحد سنندج با توجه به بازدید خود از محصولات دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان، گفت: برنامه‌ریزی برای توسعه محصولات دانش‌بنیان و فعالیت‌های پژوهشی از ضرورت‌های ادامه حیات و رسالت دانشگاه است.

وی با اشاره به دلایل واقعی کاهش جمعیت دانشجویی، اظهار کرد: با توجه به کاهش جمعیت دانش‌آموزی کشور، طبیعی است تعداد دانشجویان نیز کم شود، اما در سال‌های آتی شاهد افزایش دانشجو خواهیم بود، چراکه خروجی آموزش و پرورش متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ها خواهند بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر افزایش منابع مالی غیرشهریه ای و کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان، خاطرنشان کرد: این امر فقط با انجام فعالیت‌های پژوهشی، کارآفرینی و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان امکان‌پذیر است.

فرهنگ پژوهش‌های ثروت‌آفرین با محوریت حل مساله ترویج شود

رهبر با اعلام رضایت از تولید محصولات دانش‌بنیان واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان گفت: فرهنگ پژوهش‌های ثروت‌آفرین تولیدی در روند شکل‌گیری دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم باید با محوریت مساله‌یابی و حل مساله در همه واحدهای دانشگاهی ترویج یابد.

وی زمینه پژوهش و کشف منابع درآمدزایی دانش‌بنیان را با توجه به مزیت هم‌جواری استان کردستان با اقلیم کردستان عراق مطلوب دانست و افزود: تحقق این موضوع منوط به نیازسنجی، شناخت فرهنگ منطقه، شناسایی زمینه‌های مورد نیاز مردم و ضرورت‌های توسعه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محصولات مشابه دانش‌بنیان تولید می‌شود که باید برای تجاری‌سازی و فروش مطلوب محصولات با سازوکاری مشخص تجمیع شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تجاری‌سازی محصولات را منوط به معرفی درست محصول به بازار و مصرف کننده دانست و افزود: کاهش هزینه‌های تولید، تضمین صرفه اقتصادی و افت درصد خطرپذیری از ضرورت‌های تجاری‌سازی محصولات است.

سی‌ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه به حوزه پژوهش و فناوری اختصاص دارد

وی برنامه‌ریزی برای شناخت پژوهش‌های ثروت‌آفرین دانش‌بنیان را از استراتژی‌های دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: فعالیت دانشگاه در سی سال گذشته منحصر به حوزه توسعه آموزش بوده، اما سی‌ساله دوم فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی به حسب نیازهای تاریخی و حیاتی کشور به حوزه پژوهش و فناوری اختصاص دارد.

رهبر تأکید کرد: واحدهای دانشگاهی برای افزایش رشته‌های تحصیلی با توجه به آینده‌پژوهشی و گسترش علم در حوزه تولید ثروت اقدام کنند.

وی ادامه داد: توسعه رشته‌های بین رشته‌ای در تحصیلات تکمیلی با محوریت حل مسأله و مهارت‌آفرینی باشد. اکنون حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری، رسالت دانشگاه در کمک به تأمین توسعه و استقلال میهن، ضرورت حیاتی جامعه دانشگاهی کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: تشکیل بانک ایده‌ها، تدوین دستورالعمل‌های تشویقی برای دانشجویان نخبه و صاحبان ایده، ارائه الگوی بازاریابی تضمینی و روش‌های صحیح نیازسنجی با هدف تبدیل ایده به محصول از بهترین شیوه‌های دست یابی به منابع مالی و درآمدهای غیر شهریه‌ای است.

 
بازدید دکتر فرهاد رهبر از نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی کردستان